چگونه درک مطلب خود را افزايش دهيم؟

يکي از مهمترين مهارتهاي يادگيري، درک مطلب مي‌‌باشد. هر چه ادراک و دريافت بهتر باشد، يادگيري و يادآوري مطالب نيز آسان‌تر مي‌‌شود. براي درک بهتر بايد هدف و انگيزه داشت. به خاطر داشته باشيد که مطالعه بدون هدف و پيش زمينه همچون گردابي است که فرد را در خود گرفتار مي‌‌کند. در اينجا توصيه‌هايي براي تقويت اين مهارت ذکر مي‌‌کنيم:

هدف مطالعه:

هدف مطالعه ارتباط دادن مطالب جديد با مطالبي است که از قبل مي‌‌دانيد، اگر راجع به موضوع پيش زمينه‌اي نداشته باشيد و بخواهيد آن را در ذهن خود جاي دهيد، مثل اين است که بخواهيد آب را در دستان خود نگه داريد. مي‌‌بينيد که اين کار غير ممکن است و به زودي مطالب از ذهن شما خارج مي‌‌شود.

به عنوان مثال سعي کنيد اين اعداد را بخوانيد و بخاطر بسپاريد:

خواندن و حفظ کردنش سخت است نه؟ ۴ ۲ ۳ ۶ ۱ ۵ ۷

اين يکي آسان تر است، بخاطر اينکه کوتاهتر شده است. ۴ ۲ ۳ ۶ – ۱ ۵ ۷

و اين يکي از همه آسان‌تر است، چون به ترتيب اعداد نوشته شده و به خاطر پيش زمينه اي که داريد به راحتي آن را حفظ مي‌‌کنيد.

 ۷ ۶ ۵ ۴ – ۳ ۲ ۱

اگر ورزش را دوست داشته باشيد، چون پيش زمينه‌اي براي خواندن، فهميدن و به خاطر سپردن مطالب ورزشي در ذهن خود داريد، خواندن مطالب ورزشي براي شما بسيار آسان‌تر مي‌‌شود.

مطالعه اوليه

مطالعه اوليه همان گرفتن اطلاعات ابتدايي است. در مطالعه اوليه، قصد شما کنجکاو کردن ذهن با گرفتن اطلاعات ساده و کم حجم و مقدماتي است. در مطالعه اوليه شما متن را خط به خط نمي‌خوانيد بلکه نگاهي گذرا به متن مي‌اندازيد و يک سري مفاهيم اوليه را از متن مي‌گيريد که مثلاً متن حول و حوش چه موضوعي است. پس از آن بايد به خود رجوع کنيد و ببينيد که خودتان از پيش چه اطلاعاتي درباره موضوع داريد و يا اين که از قبل، از کسي چيزي شنيده‌ايد يا مطالعه کرده‌ايد. اطلاعات اوليه خودتان را به اطلاعات اوليه کتاب، در اين بررسي اجمالي بيافزاييد.

با ساختار پاراگراف آشنا شويد.

معمولا هر پاراگراف با مقدمه‌اي شروع شده و با نتيجه اي پايان مي‌‌يابد. اغلب اولين جمله به توصيف کلي مطالب مي‌‌پردازد و زمينه را براي توضيح بيشتر فراهم مي‌‌کند. پس به جملات اول هر پاراگراف بيشتر توجه کنيد تا بتوانيد موضوع بحث را بهتر تشخيص دهيد. همچنين به دنبال نشانه‌ها، کلمات و عباراتي باشيد که نشان دهنده تغيير موضوع مورد بحث مي‌‌باشند.

 حدس بزنيد و پيش بيني کنيد.

يک خواننده باهوش و زرنگ هميشه سعي مي‌‌کند تا نظرات نويسنده، سؤال‌ها و موضوع‌هاي بعدي را حدس بزند. اين کار باعث کنجکاوي و افزايش دقت خواننده مي‌‌شود.

 به شيوه تنظيم مطالب توجه کنيد.

آيا مطالب بر اساس ترتيب زماني نوشته شده‌اند و يا بر اساس درجه اهميت؟ ترتيب مطالب بر اساس کاربرد آنهاست و يا بر اساس دشواري آنها؟ اين کار به تنظيم مطالب در ذهن کمک مي‌‌کند.

 به نکاتي که به فهم مطلب کمک مي‌‌کند توجه کنيد.

به عکس ها، نمودارها، جدول‌ها و سرفصل‌ها توجه کنيد. اولين و آخرين پاراگراف هر بخش را بخوانيد.

مطالب را خلاصه نويسي و دوره کنيد.

يک بار خواندن کتاب هيچ گاه کافي نيست. براي فهم عميق تر بايد مطالب مهم را خلاصه کنيد و دوره نماييد.

از تکنيکي منظم و منسجم استفاده کنيد.

هنگام مطالعه از يک روش منظم استفاده کنيد تا به آن روش مسلط شويد. يکي از بهترين روش‌ها، شامل مراحل پيش‌خواني، پرسش، خواندن، بازگويي و تعريف و دوره مطالب مي‌‌باشد.

 با تمرکز و توجه کامل مطالعه کنيد.

يک خواننده خوب هميشه با تمرکز و توجه کامل مطالعه مي‌‌کند و هيچ مطلبي را نخوانده باقي نمي‌گذارد. پس تا موضوعي را کاملا نفهميده‌ايد، به سراغ موضوع بعدي نرويد.

 اطلاعات عمومي خود را افزايش دهيد.

با خواندن کتاب، روزنامه و مجله اطلاعات عمومي خود را گسترش دهيد و به رويدادهاي اطراف خود علاقه نشان دهيد.

منابع:

یادگیری خلاق، ف شجری، انجمن قلم ایران

روش‌های یادگیری و مطالعه، دکتر علی‌اکبر سیف، نشر دوران

م.حورایی، مطالعه موفق با تمرکز، چاپ بیست و هشتم 1390

Studypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *