بخاطر سپاری بیشتر با بخاطر سپاری کمتر

بخاطر سپاری بیشتر با بخاطر سپاری کمتر

بخاطر سپاری بیشتر با بخاطر سپاری کمتر

بخاطر سپاری بیشتر با بخاطر سپاری کمتر ممکن است قدری متناقض به نظر برسد. ولی یکی از راه های بخاطر سپردن بیشتر کمتر بخاطر سپردن است. به عبارت دیگر می توانید از سیستم هایی استفاده کنید که به شما کمک کند جزئیات کم اهمیت زیادی را به خاطر بسپارید و به این صورت می توانید بر روی مواردی که مهم تر هستند بهتر تمرکز کنید. همچنین می توانید از این سیستم ها بهره ببرید تا به شما یادآوری کند که در حال حاضر چه چیزهایی برای بخاطر سپاری مهم هستند.

ممکن است  از قبل با حداقل چند نمونه از این سیستم ها آشنا باشید. مثلاً حتماً نصیحت قدیمی نخ بستن دور انگشت برای فراموش نکردن انجام کاری را شنیده اید(( هر چند که اگر نخ را ببندید ولی به خاطر نیاورید که چرا نخ را بسته اید روش مفیدی نخواهد بود)).از دیگر سیستم های معمول که بکار برده می شود ایجاد پوشه برای ذخیرۀ اطلاعات مهم در یک مکان، ایجاد پوشۀ برنامه های یادداشت شده که به یادتان می اندازد کاری را در روز و تاریخ خاصی انجام دهید، داشتن تقویم روزانه و هفتگی، چسباندن یادداشت بر روی بولتن یا بر روی یخچال و نوشتن لیست خرید و یا لیست انجام کارها را می توان نام برد.

دلیل بوجود آمدن این سیستم ها این است که ما با اطلاعات زیادی روبرو می شویم و توانایی این را نداریم که همۀ این اطلاعات را به خاطر بسپاریم. این سیستم ها فرد را قادر می سازند که اطلاعات را به داخل پوشه ها، بر روی بولتن ها و یا به داخل لیست ها منتقل کنند تا در هم ریختگی آن ها را کاهش دهند. سپس در صورت نیاز می توانید به آن ها مراجعه کرده و اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنید. با اعمال این روش دیگر نیاز نیست این اطلاعات را جلوتر از بقیۀ اطلاعات در حافظۀ خود نگه دارید و به این صورت می توانید مقداری از فضای حافظه را برای اطلاعات مهم تر پاکسازی کنید.

در ادامه سیستم های گوناگونی که بعنوان یادآوری کننده ها و بازیابی کننده ها عمل می کنند آورده شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید. سیستم هایی را به کار گیرید که برای شما مناسب ترند.

ایجاد پوشۀ رمز عبور

امروزه افراد مختلف دارای رمز عبور برای موارد مختلف از ایمیل گرفته تا حساب های بانکی برای عضویت آنلاین خرید هستند. اکثر ارائه دهندگان این خدمات به شما توصیه می کنند رمز عبور خود را چند وقت به چند وقت عوض کنید تا با این روش امنیت خود را بالا ببرید.

برخی افراد از یک رمز عبور یا اعداد خاصی بعنوان رمز عبور برای تمامی مواردی که نیاز به رمز است استفاده می کنند و اگر آن را عوض کنند مجبورند این تغییر را برای تمامی رمزهای عبور خود اعمال کنند. اما این روش همیشه کاربرد ندارد. چون بعضی از شرکت ها قالب ها و ساختارهای مختلفی برای رمزهای عبور خود دارند وبعضی مواقع در زمان ثبت نام در سایت های خاصی خود آن شرکت یک رمز عبور برای شما تعیین می کند که این رمزهای ثبت نام معمولاً اعداد واقعاً طولانی هستند که به خاطر سپردنشان غیر ممکن است.

یک روش خوب برای رویارویی با تمامی رمزهای عبور این است که یک پوشه در دسترس داشته باشید تا بتوانید رمزهای عبور خود را در آن جا یادداشت کنید. از این پوشه یک کپی دیگر تهیه کنید و در جای امن بگذارید. هر چند که ممکن است برخی از رمزهای خود را که روزانه از آن ها استفاده می کنید حفظ کرده باشید ولی این پوشه برای رمزهای عبوری ایده آل است که بندرت از آن ها استفاده می کنید ویا رمزهای بسیار طولانی هستند که حفظ کردن آن ها سخت است و اگر بخواهید آن ها را کد گذاری کنید مغزتان خسته خواهد شد.

اگر چنین پوشه ای ایجاد کردید برای هر شرکت و هر رمز عبوری که نیاز دارید به خاطر بسپارید یک صفحه در نظر بگیرید. برای بازیابی راحت این اطلاعات می توانید بر اساس حروف الفبا وی را بر اساس نوع شرکت ( مثلاً بانک ها، نام نویسنده ها، سایت های اینترنتی) آن ها را ذخیره کنید. و یا همچنین می توانید با برنامه های مختلف کامپیوتری مانند ورد و اکسل پوشه ای ایجاد کنید هر چند که صرف وقت اضافی برای انجام این کار غیر ضروری است. بعدها اگر به رمز عبور خود نیاز پیدا کنید ولی به خاطر نیاورید می توانید به راحتی به این پوشه مراجعه کنید و رمز عبور خود را پیدا کنید.

ایجاد پوشه برای قفل های رمزی

اگر برای قفل های رمزدار خود یا گاوصندوق خود رمز دارید این رمزها را هم در یک پوشۀ جداگانه یادداشت کنید. اگر چه برای حفظ جنبه های امنیتی بهتر است این پوشه را جدا از پوشه رمزهای عبور خود نگهداری کنید. اگر روزانه از این قفل ها استفاده می کنید می توانید آن ها را به خاطر بسپارید اما بعد از گذشت مدت زمانی اگر از آن ها استفاده نکنید معمولاً این رمزها از خاطرتان خواهد رفت.

مانند پوشه رمزهای عبور بهتر است رمزهای موجود در این پوشه نیز در دو مکان جداگانه نگهداری شود. یعنی یک کپی از پوشه رمز قفل ها تهیه کنید و در مکان امن دیگری نگهداری کنید. فقط دقت کنید که کدام رمز برای کدام قفل است. مخصوصاً زمانی که چندین قفل رمزی ویا چندین گاو صندوق مختلف دارید. مثلاً می توانید با توجه به مکان خاصی که قفل های رمزدار در آن جا قرار دارند رمز آن ها را بنویسید. مثلاً درب پشتی ۷/۲۰/۳ ویا رمز قفل در  درب کناری ۲۳/۸/۴ می باشد.

استفاده از کلمات کلیدی بعنوان یادآور

می توانید برای خودتان کلمات کلیدی انتخاب کنید تا به شما کمک کند به خاطر بیاورید از چه رمز عبور و رمز قفلی استفاده می کنید. حتی سایت های اینترنتی که برای ورود نیازمند رمز عبور هستند از این اصل استفاده می کند. برای مثال اگر در رمز عبور شما از نام سگ تان به همراه چندین عدد استفاده شده است کلمۀ کلیدی می تواند (( سگ )) باشد. اگر برای رمز عبور دیگران از نام خانوادگی مادرتان به همراه چندین عدد استفاده کرده اید کلمۀ کلیدی می تواند(( مامان)) باشد. استفاده از این کلمات کلیدی در موقعیتی که قادر نیستید به لیست خود مراجعه کنید یا نمی خواهید به  آن نگاه کنید ایده آل است. مثلاً زمانی که در یک مکان عمومی هستید و کلمۀ عبور مورد نیاز است و نمی خواهید این فرصت را به افراد دیگر بدهید که به پوشۀ فوق محرمانۀ شما دسترسی پیدا کنند. این روش مخصوصاً برای زمانی ایده آل است که یک کلمۀ عبور یا رمز قفل دارید و برای یک نوع فعالیت از آن استفاده می کنید برای فعالیت های دیگر رمز دیگری را بکار می برید. این کلمۀ کلیدی به شما خواهند گفت که کدام کلمه عبور یا رمز قفل را استفاده کرده اید.

ایجاد پوشۀ یادداشت برنامه های آینده

یک روش خوب برای به خاطر سپردن رخدادها و فعالیت های خاصی که مجبورید در یک زمان مشخص انجام دهید ایجاد پوشۀ یادداشت برنامه است که می تواند هم به صورت پوشه واقعی و هم به صورت پوشه کامپیوتری مانند نرم افزار (( آوت لوک)) یا هر برنامۀ تقویمی دیگر باشد. هدف از ایجاد چنین پوشه ای تنظیم تقویم کارهایی است که باید انجام دهید یا رخدادهایی که برنامه ریزی کرده اید در تاریخ معین در آن ها حضور داشته باشید. که در این صورت می توانید آن کارها را انجام دهید یا در آن فعالیت شرکت کنید. اگر این پوشه در کامپیوتر یا لپ تاپ تان است حتماً از آن نسخۀ پشتیبان تهیه کرده ودر جای دیگر ذخیره کنید. در این صورت اگر کامپیوترتان با مشکلی روبرو شد کپی دیگری از پوشه خواهید داشت. حتی می توانید از آن پوشه پرینت بگیرید و نسخ چاپی تهیه کنید.

در برخی موارد بهتر است یک تقویم اصلی داشته باشید تا در آن تمامی فعالیت های مربوط به یک روز و زمان پیش بینی شده انجام آن فعالیت را در آن وارد کنید. اما اغلب تنظیم فعالیت های مشابه در یک زمان مفید است. مثلاً داشتن یک پوشه یادداشت برای قرار ملاقات ها و فعالیت های کاری در طول روز و پوشۀ دیگر برای فعالیت های شخصی در زندگی خصوصی.

روش دیگر استفاده از یک نوع سیستم بدون تاریخ است که شامل چندین پوشه می باشد که بر اساس نوع فعالیت های خاص مرتب شده اند. برای مثال این روش را برای ارتباطات کاری که از طریق ایمیل انجام می دهید بکار گرفته و سایت ناشران و نویسندگان را راه اندازی کنید که در آن نویسندگان را با ناشران مرتبط سازید. همچنین یک سری از کارها را که باید به ترتیب انجام شود، از همان ابتدای دریافت سفارش تا نهایی سازی تحقیقات را در سایت قرار بدهید . در این فرآیند برای هر مرحله یک پوشۀ بزرگ ایجاد کنید و این پوشه ها را به ترتیبی که باید انجام شوند مرتب کنید. سپس هر روز به این پوشه ها مراجعه کنید و اقدام مناسب را در مورد آن انجام دهید و از اقدامی که انجام داده اید کپی بگیرید و بر روی پوشۀ هر کدام از مشتریان قرار دهید وسپس کل پوشه را به داخل پوشۀ مرحلۀ بعد انتقال دهید و چون آخرین اقدام خود را روی  همۀ مدارک دیگر قرار می دهید دیگر برای مسیر یابی مراحلی که مشتری در این فرآیند سپری کرده نیازی به لیست مجزا ندارید و تنها با نگاه کردن به آخرین اقدامی که برای آ ن  مشتری انجام شده است به آسانی قابل درک است.

 برای مثال شما می توانید تمام مکاتبات مشتریان را که دارای شمارۀ سفارش هستند و همه به یکدیگر وصل شده و آخرین مکاتبه در روی مدارک قرار داده شده اند را در پوشه ای که برای آن ایجاد کرده اید ذخیره کنید. مثلاً یک پوشه برای نامه نگاری، یک پوشۀ دیگر برای مرور و تصحیح نامۀ مشتریان ویک پوشۀ دیگر برای نامه های آمادۀ ارسال که منتظر تأیید نهایی مشتری هستند. به این ترتیب در ابتدا موردی را که باید روی آن کار کنید را از پوشۀ اول برداشته و بعد از این که آن کار انجام شد سفارش مشتری را به پوشۀ دیگر انتقال دهید. این فرآیند به ترتیب انجام می شود و آخرین مورد بر روی صفحات دیگر قرار می گیرد. نهایتاً زمانی که سفارش مشتری تکمیل شد آن مدرک در پوشۀ سفارشات انجام یافته قرار می گیرد. زمانی که مشتری از سفارش خود ابراز رضایت کرد آن سفارش داخل پوشه ای می رود تا برای استفاده از قدردانی آن ها در سایت کسب اجازه کنید و سپس قدردانی و رضایت را در وب سایتتان قرار دهید. شما از این سیستم استفاده می کنید تا بخش های مختلف یک سفارش را از هم تفکیک کنید. چون اگر سیستم گام به گام که به شما می گوید برای هر مشتری چه کاری باید انجام دهید را بکار نگیرید به آسانی فراموش می کنید که کدام قسمت از آن سفارشتان را باید انجام دهید. سیستم پوشه گذاری نوعی نمودار گردش کارهایی است که باید انجام دهید. سیستم پوشه گذاری نوعی نمودار گردش کارهایی است که باید انجام شوند. در حالی که شما سفارش و مکاتبات یکجا بهم چسبانده شده برای هر مشتری را نشان می دهد که در مرحلۀ بعد دقیقاً چه کار ی باید انجام شود.

اگر این سیستم را روی کامپیوتر خود پیاده کنید می توانید آن را به نوعی تنظیم کنید تا در روزهای خاصی از کار به شما هشدار دهد و همچنین می توانید تاریخی را که دوست دارید آن کار را تمام کنید و زمانی که مجبور هستید کار را تحویل بدهید نیز مشخص کنید.

استفاده از تقویم روزانه

داشتن یک تقویم روزانه روشی برای تسلط بر کارهاست. ممکن است دوست داشته باشید تقویم تان به صورت کتابی باشد که معمولاً ساختار آزاد برگ مثل کلاسور دارند. در این صورت می توانید رخدادهای چند ماه را انتخاب کنید و همراه خود داشته باشید. انواع دیگر تقویم ها عبارتند از تقویم رومیزی که صفحات آن با حلقه های بزرگ کنار هم قرار گرفته اند و همچنین تقویم آنلاین مثل تقویمی که در نرم افزار آوت لوک گنجانده شده است. اگر از تقویم های آنلاین استفاده می کنید بهتر است هر بار که یادداشتی به تقویم اضافه می کنید از آن پرینت بگیرید. اگر چندین عنوان را برای یک کار و در یک روز وارد تقویم می کنید و یا در طول روز دسترسی به کامپیوتر خود را ندارید می توانید این کار را یکبار در روز انجام دهید. همچنین می توانید زمانی که از برنامه های عادی دیگر کامپیوتر خود نسخۀ پشتیبان تهیه می کنید از این تقویم نیز نسخۀ پشتیبان بگیرید.

بهتر است تقویمی را انتخاب کنید که در روزهای کاری ساختار ساعت به ساعت را در هر صفحه گنجانده است و یک صفحۀ خالی در روبروی خود دارد تا بتوانید یادداشت های اضافی خود را در مورد کار در آن جا یادداشت کنید مثلاً شماره تلفن مخاطبین، آدرس هایی که باید به آن جا بروید و یا وسایلی را که برای آن کار باید تهیه کنید. سپس تقویم یا صفحاتی از آن را که نیاز دارید همراهتان باشد را بردارید تا بتوانید هر زمان که به آن نیاز دارید به راحتی به آن مراجعه کنید.

مکان خاصی را انتخاب کنید وزمانی که این صفحات همراهتان نیستند آن ها را در آن جا قرار دهید. در این صورت زمانی که میخواهید چیزی به آن اضافه کنید دسترسی به آن راحت تر خواهد بود.

قرار دادن اشیاء در مکان خودشان

مکانی را برای گذاشتن وسایل تان انتخاب کنید تا مجبور نشوید همیشه به خاطر بسپارید آن ها را کجا گذاشته اید. اگر از یک مکان خاص نمی توانید استفاده کنید می توانید ۲ نقطه را انتخاب کنید( مثلاً وقتی یک دفتر ملاقات دارید می توانید یک مکان در طبقۀ بالا و یک مکان دیگر در طبقۀ پایین انتخاب کرده و از آن استفاده کنید). در این روش اگر همیشه به خودتان یادآوری کنید آن شیء را در مکان مشخص قرار دهید دیگر برای پیدا کردن آن جاهای دیگر را جستجو نخواهید کرد.

بسیاری از افراد برای پیدا کردن کلیدهای خود از این روش استفاده می کنند. برخی از آن ها قلابی را به دیورا می زنند و همیشه کلیدهایشان را از آن آویزان می کنند. یک مکان خوب دیگر برای قرار دادن کلیدها داخل یک کاسه نزدیک درب ورودی می باشد.

داشتن یک مکان مشخص برای اشیاء مختلف تکنیک خوبی برای قرار دادن تمام اشیاء از جمله گوشی موبایل، گوشی تلفن بی سیم و تبلت است. اگر عادت قرار دادن آن شیء در مکان معین را به صورت آگاهانه در خود پرورش دهید زمانی که به آن شیء نیاز دارید به راحتی می توانید آن را پیدا کنید.

قرار دادن یادآورها در مسیر عبور

تکنیک دیگر برای یادآوری انجام کاری به خودتان استفاده از یک یادآور فیزیکی و قرار دادن آن در جایی است که معمولاً از آن جا عبور می کنید. این کار باعث می شود آن یادآورد یک محرک عمل کند.

برای مثال شما باید کتابی که از کتابخانه به امانت گرفته اید را به کتابخانه برگردانید. کتاب را بر روی قفسه یا کابینتی که در مسیر خود به سمت ماشین تان از آن جا عبور می کنید طوری قرار دهید که کاملاً دیده شود. در این صورت همان طور که به سمت در می روید کتاب را هم برخواهید داشت. و یا اگر مجبورید در خانه کاری انجام دهید مثلاً شب زباله ها را به بیرون از خانه ببرید در این صورت بر روی درب گاراژ یادداشت بنویسید و یا علامت بزنید که زباله ها را بیرون بگذارید. و یا با قوطی کنسرو خالی علامتی برای خود درست کنید و روی آن بنویسید(( مرا سه شنبه شب بیرون بگذار)).

آماده کردن وسایل مورد نیاز در شب قبل

یکی از بدترین زمان ها برای به خاطر آوردن وسایلی که برای یک روز نیاز دارید درست قبل از زمانی است که مجبورید خانه را ترک کنید و عجله دارید. اگر وسایل مورد نیازتان را شب قبل که آرام تر هستید و کمتر تحت فشارید آماده کنید بهتر می توانید آن ها را به خاطر بیاورید. پس بجای این که در پیدا کردن چیزهایی که لازم دارید عجله کنید یا دچار استرس شوید شب قبل آن ها را در جای مشخص قرار دهید. و وقتی که منزل را ترک می کنید به جای این که دنبال آن ها بگردید فقط آن ها را بردارید و بروید و مطمئن باشید همۀ چیزهایی را که نیاز داشتید برداشته اید. اگر از لیست و یا کمک های حافظۀ دیگر استفاده می کنید معمولاً این کار را انجام می دهید. به طور خلاصه می توان گفت برای اطمینان از این که همه چیز را برداشته اید سریع همه چیز را دوباره بازبینی کنید و اگر چیزی جا مانده است آن را بردارید.

نوشتن لیست انجام کار یا فهرست بازبینی

اگر بیش از ۲ یا ۳ کار برای انجام دارید لیست بازبینی یا لیستی از کارهایی که قرار است انجام دهید تهیه کنید. و اگر چندین کار برای پروژه های مختلف باید انجام دهید برای هر پروژه لیست جداگانه تهیه کنید.

اگر همه کارها باید همزمان تکمیل شوند لیست یک ستونی مناسب است. اما اگر کارها باید در طول یک مدت زمان مشخص انجام شوند لیست خود را اولویت بندی کنید. در ابتدا کارهایی را که باید اول انجام شوند را یادداشت کنید و به صورت واضح مشخص کنید بعد از آن چه کاری را باید انجام دهید و به همین صورت بر اساس درجه اهمیت آن ها لیست خود را تکمیل کنید.( برای تکمیل لیست خود از حروف الف، ب، ج، و …..و از اعداد ۱و ۲و ۳ و ….. استفاده کنید). می توانید از نقطه های آبی برای کارهایی با درجۀ اولویت بالا و از رنگ قرمز برای کارهایی با درجۀ اولویت پایین تر نسبت به نقاط آبی و … استفاده کنید.

باید در لیست خود تاریخ تحویل آن کار و تاریخ پیش بینی شده اتمام آن کار را نیز یادداشت کنید. و در انتها اتمام انجام کار را با گذاشتن علامت و یا نوشتن تاریخ اتمام آن کار نشان دهید. در مورد کارهایی که افراد دیگر نیز در انجامش با شما مشارکت دراند یا آن کار را برای شما انجام می دهند نیز ستونی را برای چنین اطلاعاتی در لیست خود اضافه کنید. همچنین می توانید جزئیات خاصی را یادداشت کنید که قبل از شروع کار باید بررسی کنید تا مطمئن شوید کاری را که انتظار دارید افراد دیگر برای شما بکنند انجام خواهد شد. در این روش شما برای خودتان یک یادآور دارید که همه چیز را به شما یادآوری خواهد کرد.

نشانه گذاری بر روی کارت های ویزیت

آیا تا کنون برای شما اتفاق افتاده است که در گردهمایی های شغلی یا اجتماعی کارت های ویزیتی دریافت کرده باشید و در شب همان روز یا چند روز دیگر وقتی به آن ها نگاه می کنید به خاطر نیاورید چه کسی و چرا آن کارت را به شما داده است؟ این یک تجربۀ عادی است و تقریباً می توان گفت که همه آن را تجربه کرده اند. چون در یک گردهمایی با افراد زیادی ملاقات می کند اگر به سرعت از چند نفر کارت بگیرید و به چندین نفر کارت بدهید چنین موردی پیش خواهد آمد.

اگر چندین کارت متفاوت را در یک مکان دریافت کنید استفاده از سر نخ ها متنی در به خاطر آوردن این که چه کسی آن کارت را به شما داده است نمی تواند مفید باشد. پس در چنین شرایطی مهم است یادداشتی را بعنوان یادآور در پشت کارت بنویسید.( در این صورت حتماً باید با خودتان خودکار داشته باشید).

و یا از سیستم کد استفاده کنید که در آن کارت ها را جایی می گذارید که برای این کار در نظر گرفته اید. در این سیستم هر گروه از کارت ها جای مشخصی دارند که در آن جا قرار می دهید تا بعدها بتوانید از آن ها استفاده کنید.

اگرمی خواهید از روش یادداشت برداری استفاده کنید می توانید در همان حال که مشغول صحبت هستید بنویسید. و یا بلافاصله بعد از این که صحبت تان با طرف مقابل تمام شد و هنوز اطلاعات را به طور کامل در ذهن خود دارید و با فرد بعدی که با او دیدار می کنید و به او کارت می دهید و کارت او را می گیرید تداخلی ایجاد نشده است یادداشت کنید. در یادداشت هایتان تاریخ زمانی که کارت را دریافت کرده اید یادداشت کنید. اگر در کارت مشخص نشده است آن شخص چکاره است شغل او را نیز یادداشت کنید. و این که چه زمانی و چگونه آن را دنبال کنید. برای مثال ممکن است یادداشت شما چیزی شبیه این باشد(( ۲۶/۷/۲۰۰۶، مهندس معماری، علاقمند به سلامت محیط))و یا اگر از سیستم کد استفاده می کنید می توانید این یادداشت را به این صورت خلاصه کنید: (( ۲۶/۷، معمار، سلامت)). خلاصه نوشتن یادداشت ها باعث می شود فقط چند ثانیه برای نوشتن آن ها وقت صرف کنید و به این صورت تداخل بسیار جزیی با یادداشت برداری شما خواهد داشت و در عین حال اطلاعات مورد نیاز برای پیگیری های بعدی در دسترس تر خواهد بود.

همزمان یک پوشۀ کوچک انتخاب کنید و برای همراه داشتن کارتها از آن ها استفاده کنید و کارت ها را داخل آن قرار دهید. برای مثال می توانید از کیف های کوچک که دارای قسمت ها و جیب های کوچک با گروه بندی مختلف برای اطلاعات است و به همین منظور تهیه شده استفاده کنید. در این صورت می توانید کارت ها را در بخش مربوط به اطلاعات درج شده در آن قرار دهید. و زمانی که نیاز دارید کارت را از آن قسمت بردارید و در فرصت های دیگر یادداشت هایی به آن اضافه کنید.

استفاده از خدمات یادآور

روش دیگر برای بکار گیری سیستم یادآور این است که از شخص دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. در واقع این روش خوبی برای به خاطر آوردن همه چیز است. همان طور که مشخص است اگر در موتور جستجوگر گوگل کلمۀ(( خدمات یادآوری)) را تایپ کنید بیشتر از ۵ میلیون لیست وجود دارد. بخشی از این خدمات شامل خدماتی است که از طریق اینترنت ارائه می شوند. عملکرد خدمات اینترنتی به این صورت است که به نرم افزار خاصی که بر روی کامپیوترتان نصب کرده اید ایمیلی بعنوان یادآور فرستاده می شود که باعث فعال شدن آن یادآور و اتصال به خدمات یادآور تلفنی می شود.

برای مثال یکی از این خدمات با نام (( یادآوری به من)) به آدرس اینترنتی :

www.memorome.com

است که از طریق اینترنت با شما تماس می گیرد و این یادآوری ها هم با تماس با منزل و هم با محیط کار انجام می گیرد. یادآورهای شخصی برای یادآوری در مورد سالگردها، روز تولد مادربزرگ تان، زمان بازی فوتبال و یا حتی بیرون بردن زباله ها به شما می تواند باشد. یادآورهای شغلی در مورد ملاقات تان با یک مشتری، جلسۀ وضعیت هفتگی فروشنده در بارۀ پروژه های فروش ماهانه، و همچنین یادآوری در مورد موعد تحویل می تواند باشد. اگر دسترسی به کامپیوتر ندارید تنظیم کنید تا این یادآورها به پیجر و یا گوشی موبایل تان فرستاده شوند. حتی می توانید از سرویس ایمیل نیز استفاده کنید به این صورت که ایمیل های جدیدتان به پیجر گوشی موبایل تان فرستاده شده و از این طریق آن ها را بخوانید. در این حالت دیگر نیازی نیست به ایمل تان مراجعه کرده و بررسی کنید آیا پیام جدیدی به شما رسیده است یا نه.

کمک گرفتن از افراد دیگر بعنوان یادآورها

نمونۀ این نسخه استفاده از دوستان، خانواده یا همکاران برای یادآوری مطلبی به شماست. مطمئناً نمی خواهید دوستان تان را با تعداد بسیار زیاد از مطالبی که میخواهید به خاطر بسپارید تا به شما یادآوری کنند گیج کنید. اما هر از گاهی مخصوصاً برای شرایط خاص می توانید از این روش استفاده کنید و از شخصی که به او اعتماد دارید بخواهید بعنوان دستیار حافظۀ شما عمل کند. برای مثال اگر قرار است به بیرون شهر بروید می توانید از دستیار خود، دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانوادۀ خود بخواهید به شما زنگ بزند و به شما یادآوری کند وسیله ای که نیاز دارید از آن جا تهیه کنید را بخرید. در این صورت لیست بازبینی روزانۀ خود را به آن شخص بدهید تا یادآوری های لازم را به شما بکند.

ادامه دارد…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *